Látom a blogomon kezdenek túlsúlyba kerülni az édességek. Gondoltam változtatok kicsit az arányon. Nemrégen ettük ezt a fantasztikus főételt, mely azonnal elfogyott, még hiányérzetet is hagyott bennünk. Meg kell majd hamarosan ismételni. Mostanában amúgy is nagyon ízlenek nekem a mindenféle belsőségekből készülő ételek.
Aosta völgy
Ez a tartomány Olaszország észak- nyugati részén található. Mindössze 116 ezer lakosa van. A tájat az Alpok uralja, csodálatos szépségű vidék. Én sajnos még nem jártam ott.
A lakói a francia savoyai dialektust beszélik és 1948 óta autonómiával rendelkeznek. A konyhájuk is a francia konyhához áll közelebb.
A borjúnyelv elkészítése
Hozzávalók 4- 6 személyre:
– 1 kg. borjúnyelv
– 1 sárgarépa megtisztítva, meghámozva és feldarabolva
– 3 “rúd” szárzeller
– 1 újhagyma
– fél citrom – szeletekre vágva
– 300 gramm paradicsom feldarabolva
– 1 csokor petrezselyem
– 20 gramm gomba
– 2 hagyma
– 3 gerezd fokhagyma
– fél liter száraz fehérbor
– 2 evőkanál vaj
– 1 babérlevél
-1 szegfűszeg
– só, bors
Elkészítés:
A marhanyelvet leöblítjük majd 1 liter vízzel és 250 ml fehérborral feltesszük a lángra és felforrósítjuk. Hozzáadjuk a következő zöldségeket és fűszereket: a 2 szárzellert, a sárgarépát, az újhagymát, a citromot, a szegfűszeget, a babérlevelet, a borsot és megszórjuk körülbelül fél teáskanál sóval.
1 óra 15 percig főzzük, úgy hogy a hőmérséklet forráspont körül van.
Közben elkészítjük a szószt.
A fokhagymát, a hagymát, az egy szárzellert és fél csokor petrezselymet apróra vágunk. A vajat beletesszük egy edénybe és a fenti hozzávalókat együtt pároljuk körülbelül 10 percig. Ezután bekerül az edénybe a feldarabolt gomba és paradicsom is. Meglocsoljuk 250 ml borral és sózzuk, borsozzuk. 20 percig főzzük. Ha szükséges akkor tehetünk bele még a borjúnyelv főzőlevéből.
Miután beletettük a paradicsomot és a gombát 10 perc alatt elkészül.
A főzési idő leteltekor kivesszük a borjúnyelvet és megijesztjük hideg vízzel. Egy éles késsel leszedjük a bőrt róla és fél cm-es szeletekre vágjuk.
A szósszal és a zsemlegombóccal tálaljuk. A maradék petrezselyemmel díszítjük.
A zsemlegombóc
Hozzávalók:
– 3 zsemle
– 120 ml tej
– fél hagyma
– 1 evőkanál petrezselyem
– 10 gramm vaj
– 1 tojás
– 10- 20 gramm liszt
– só, bors, szerecsendió
Elkészítés:
A zsemléket feldaraboljuk, leöntjük a tejjel és fedővel letakarva fél órát békénhagyjuk. A hagymát és a petrezselymet apróra vágjuk. Egy teflonos serpenyőbe tesszük a vajat, majd a petrezselymet a hagymával együtt pároljuk, a végén hozzáadjuk a zsemléket.
A liszthez hozzáadunk egy közepes nagyságú tojást. ( A liszt mennyisége a tojástól függ.) A tojásos lisztet a zsemlegombóc masszával összegyúrjuk és sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük.
Vizes kézzel gombócokat formálunk belőle. Ha túl lágy akkor adunk még hozzá lisztet.
Forró, de nem lobogó enyhén sós vízbe tesszük és közepes lángon körülbelül 20 percig főzzük.
A receptet itt találtuk:
http://www.g26.ch/italien_rezepte_regionen_aosta.html
Guszta nagyon.
Igen, én nagyon várom az ismétlést. 🙂
Hű nagyon ütős finom lehet