A tavasz beköszöntével az erdélyi piacokon megjelennek a különböző zöld növények. Több olyan vadon élő zöld van, mely a magyar konyhában nem ismert, de a balkáni konyha rendszeresen használja. Én a legutolsó piaci vásárláskor 3 csokor friss, zsenge sóskával tértem haza.
A tárkony – Artemisia Dracunculus
A középkorban sárkánynövénynek hívták. Gyógyították vele a kígyómarást. A francia konyha gyakran használja, csakúgy, mint az erdélyi.
Erdélyi tárkonyos sóskaleves
Hozzávalók:
– 4 nagyobb csokor friss sóska
– 150 ml natúr joghurt
– 1 csokor friss tárkony. Ha nem tudunk vásárolni frisset, akkor megteszi a szárított is, de a friss tárkonynak intenzívebb az aromája.
– minimum 500 ml csirkealaplé vagy víz
– 1 evőkanál liszt
– só
A sóskaleveleket megmossuk, majd a szárait letépkedjük. Egy megfelelő edényben kevés olajon megpároljuk. Akkor van kész, amikor a sóska lekvárszerűvé válik. Átdolgozhatjuk botmixerrel is, hogy simább legyen. Lehúzzuk a tűzről és beleteszünk egy evőkanál lisztet. Jól elkeverjük, majd hozzáadjuk a hideg vizet vagy a csirkealaplevet apránként. Szándékosan nem írtam pontos folyadékmennyiséget, mert úgy gondolom ez ízlésfüggő. Ha sűrűbb levest szeretnénk, akkor csak fél liter folyadékot adunk hozzá, ha hígabbat, akkor többet is tehetünk. Közben visszatesszük a lángra, amikor felforrt hozzákeverjük a joghurtot és beletesszük a tárkonyt is. A legvégén megfőzzük a levesben a gombócokat és készen is van a leves.
Túrógombóc
Hozzávalók:
– 170 gramm tehéntúró
– 1 tojás szétválasztva
– 40 gramm zsemlemorzsa
– só
– 12 gramm vaj
A tehéntúrót egy tálba teszem. Hozzáadom a sót, a zsemlemorzsát, a vajat és a tojássárgáját. A fehérjét felverem, majd belekeverem a túrós masszába. Egy fél órát pihentetem.
Pici gombócokat formázunk és belerakjuk a sóskalevesbe és körülbelül 10 percig főzzük lassú tüzön. Azonnal, forrón tálaljuk.