Ez egy nagyon egyszerűen elkészíthető és különösen ízletes leves. Az étel Olaszország egyik tartományából Toszkánából (Toscana) származik.
“Toscana tőzsgyökeres konyhája kiegyensúlyozott: egyszerű és mégis rafinált. Nem kelt nagy feltűnést, ugyanakkor csupa humor és irónia, éppen olyan, mint az itt élők. Lankás dombok, olajfaligetek, csöndes hegyek ontják a lombok és a zöldfüvek illatát. “
Claudia Piras: Olasz kulinária
A toszkán konyha egyszerű és természetes, mégis sokoldalú és egyáltalán nem unalmas. A toszkánok azt állítják, hogy tőlük ered az olasz fagylalt. Szerintük Bernando Buontalenti reneszánsz építész találta ki egy bankettre.
Toscana ismert a különösen változatos kenyereiről. Pana di granturco- hosszúkás kukoricakenyér, Pan di ramerino- rozmaringos kenyér, ez általában a Húsvéthoz kötődik és kereszt szokta díszíteni, Fiandolone- gesztenyelisztből és rozmaringgal készül, Pane con l’uva – szőlős kenyér, általában ősszel készül. Még sokáig lehetne sorolni a toszkán kenyereket, de most csak ennyit említenék meg.
Régebben a falvakban hetente egyszer felfűtötték a szabadon álló kemencét, hogy az egész falu számára megsüssék a kenyeret.
A vidék ismert a rendkívüli minőségű olívaolajairól is. Csak érdekességképpen, a toszkán olajbogyók: Moraiolo, Leccino, Frantoio, Pendolino. Az itt készült olívaolajok fűszeresek, diósak, valamennyire borsosak is.
Mielőtt rátérnék a levesre nem tudom kihagyni a toszkán borokat. Ez külön bejegyzést érdemelne, de ezt majd akkora tartogatom, ha részt vettem egy toszkán bortúrán. Az itt készülő borok az egész világon ismertek. Chianti, Brunello és Vino nobile a három legismertebb toszkán bor. Az itteni szőlőfajta pedig a Sangiovese.
(Olaszországban is megjelenik a Mészáros- Rohály Borkalauzhoz hasonló boratlasz a Vini d’ Italia, mely hasznos útitárs lehet egy olaszországi bortúrához.)
Acquacotta
A receptet egy online olasz nyelvleckében találtam, melyet Stefano blogján rendeltem meg.
Hozzávalók 4 személyre :
– kevés olívaolaj
– 2 db. vörös hagyma
– 2 gerezd fokhagyma
– 1 erős paprika
– 2 db. sárgarépa
– 2 szárzeller
– 6 db. érett paradicsom
– 1 l víz
– reszelt parmezán, esetleg Grana Padano
– só
– a tetejére pirított kenyér vagy posírozott tojás
Elkészítés:
1. Egy serpenyőben olívaolajon a fokhagymát, a hagymát és a felszeletelt erős paprikát megfuttatjuk, majd mikor szép színük lesz, akkor alacsony tüzön tovább pároljuk.
2. Hozzáadjuk a szárzellert, a répát és a paradicsomot. Ízlés szerint sózzuk.
3. Felöntjük a vízzel, majd főzzük tovább körülbelül 15 percig. A leves akkor van készen mikor a többi zöldség is megpuhul.
4. Mi a posírozott, más nevén a buggyantott tojást úgy készítettük el, hogy feltettünk vizet forrni, melyet megsóztunk, még forrás előtti állapotában egy merőkanállal óvatosan a tojást a vízbe engedtük. (Szerintem ízlés kérdése, hogy mikor van kész, ki mennyire szereti megfőzni.) A tojás posírozásának egy ügyesebb változata, de szerintem ehhez nem árt egy kis gyakorlat, hogy a majdnem forrásban lévő vizet egy fakanállal jól megkavarjuk és a tojást az örvény közepébe ütjük. Ha jól csináljuk akkor a tojás nagyon szép lesz.
5. A levest melegen tálaljuk reszelt parmezánnal és a tojással vagy a pirítós kenyérrel. A toszkánok gyakran tálalják szép rusztikus tányérban.
Kedves Rita!<br />Nagyon finom volt, várom, hogy nyáron kipróbáljam nagy érett paradicsomokból. 🙂
Kedves Anita!<br />Ez nagyon finom lehet.<br />Üdv. Mrita