Kávé és Csokoládé

Egészséges mézes sütemény- gluténmentes

A receptet Rita konyháján találtam, picit variáltam rajta, hogy gluténmentes egészséges édesség váljon belőle. Az eredeti recept megnézhető: itt.

Használtam amaránt lisztet a tésztájába. Elméletileg ezt a lisztet keverni érdemes más liszttel, körülbelül 50 százalék arányban. Ha kelt tésztát készítünk, akkor csak 10 százalékot lehet hozzáadni az amarántlisztből. Mégis miért érdemes? Mert sokkal egészségesebb a búzalisztnél és mert gluténmentes, így a lisztérzékenyek is használhatják. Az amaránt az egyik legértékesebb gabona. Gazdag fehérjében, rostban és ásványi anyagokban, főként vasban és magnéziumban, kálciumban és cinkben. Rita a krémbe is belekevert puffasztott amarántot, én sajnos ezt nem kaptam a boltban, a magokat pedig nem sikerült kipattogtatnom, pedig megpróbáltam. Ha valaki nekem ideírná a bejegyzésbe hogyan kell, nagyon örvendenék neki.

Hozzávalók:

A tészta:

– 250 gramm amarántliszt és 250 gramm kukoricaliszt vagy más gluténmentes liszt. Ha nem vagyunk lisztérzékenyek, akkor búzaliszttel keverhetjük, esetleg rozsliszttel vagy tönkölyliszttel.
Tehát összesen 500 gramm liszt

– 1 tojás

– 50 gramm nádcukor vagy nyírfacukor. Ha valaki nagyon édesszájú, esetleg adhat hozzá egy picikével több cukrot.

– 1 tk szódabikarbóna

– 1 tk fahéj

– szerecsendió

– 150 gramm vaj

– kb. 200 ml hideg víz

– 1 csipet só

A krém:

– 700 ml tej

– 100 gramm vaj

– fél vaníliarúd kikapart belseje

– 4 ek méz

– 20 gramm nádcukor, esetleg elhagyható, érdemes megkóstolni hogy számunkra elég édes-e a krém

– 5 ek rizsdara (ha nem tudunk beszerezni a boltban, akkor a rizspelyhet ledaráljuk és kész is van) Ha nem kell gluténmentesen ennünk, akkor búzadarát érdemes használni

– 2 ek amarántliszt

A bevonó:

Rita által megadott bevonó tökletes, könnyen elkészíthető és gluténmentes. Itt nem változtattam semmit.

– 100 gramm magas kakaótartalmú, jó minőségű étcsokoládé

– 75 ml tejszín

– 22 gramm vaj

– 25 gramm nádcukor

– 150 gramm baracklekvár

Elkészítés:

A lisztbe belekeverjük a szódabikarbónát, a fűszereket és a cukrot. Ezután hozzáadjuk a tojást és a vajat. Öntünk rá egy kevés vizet. Jól megkeverjük a botmixerrel, majd kézzel tésztává gyúrjuk. Közben hideg vizet adunk hozzá, míg a jó állagot el nem éri. Amikor kész, akkor betesszük a hűtőbe minimum fél órára.

A krémhez a tej felét, 350 ml-t a vaníliarúd belsejével a mézzel és a vajjal felforraljuk lassú tűzön, állandóan kevergetve. A tej másik felét simára keverjük a liszttel és a rizsdarával. Amikor forr a tej óvatosan hozzátöltjük a darás tejet és addig főzzük még el nem érte a nekünk tetsző krémes állagot. Ha nem tartjuk eléggé édesnek a krémet, akkor belekeverhetünk egy kevés nádcukrot is ízlés szerint.

A tésztát 4 vékony lappá nyújtjuk és egy tepsiben sütőpapíron 10-13 perc alatt 180 fokon megsütjük. Mikor ezzel készen vagyunk megtöltjük a tésztát krémmel. Az alsó lapot megkenjük a mézes krémmel, aztán rátesszük a második lapot. Ezt megkenjük a felmelegített baracklekvárral, majd a mézes krémmel. A következő lapra megint a krém kerül, majd az utolsó lapot a tetejére tesszük.

A mázat nagyon könnyű elkészíteni. Vízgőz felett felolvasztjuk a hozzávalókat és simára keverjük. A meleg tésztára fel is kenhetjük a forró csokoládébevonót.

A tésztát miután kihűlt a hűtőben pihentetjük egy éjszakán át.

Rita, köszönöm a receptet és ezúton gratulálok a karácsonyi nyúlhúsos receptverseny megnyeréséhez is. 🙂

Közben ma az ebédnél már 4 gyertyát gyújtottunk a piros- fehéren megterített ünnepi asztalon.

Advent

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!